5 tipov pre začínajúcich networkerov

5 tipov pre začínajúcich networkerov

Viete, čo je business networking?

Business networking je sieťovanie ľudí s rovnakým zmýšľaním. Zámerom je vzájomná  obchodná aktivita a generovanie nových obchodných príležitostí. Budovanie siete kontaktov je beh na dlhé trate, jedná sa o dlhodobé vytváranie vzťahov.

Potrebujeme networking?

Vedeli ste, že:

  • Okolo 70 % nových obchodných príležitostí je získavaných prostredníctvom networkingu?
  • Je o 80% väčšia pravdepodobnosť, že sa na vás obráti niekto na základe referencie ako iným spôsobom?

Potrebujeme teda networking?

Ako správne začať s business networkingom?

Každý disponuje istým počtom kontaktov, avšak nie každý vie správne networkovať.

Ako na to? Odkiaľ začať? Mnoho ľudí nevie ako na to. Prinášame vám dnes 5 tipov pre začiatočníkov v netwokingu.

 

Tip #1 Dobre sa pripravte a majte odvahu!

Šťastie praje pripraveným. Urobte si domácu úlohu a dobre sa pripravte.

Vizitka je absolútny a nevyhnutný základ. Kto nemá vizitku, pôsobí neprofesionálne.  Vizitka je súčasťou vášho celkového imidžu. Vzhľad vizitky by mal korešpondovať s oblasťou podnikania. Veľmi dôležité je aj vedieť správne odovzdať  a prijať vizitku.

Akokoľvek sa na to pozrieme, stále platí staré známe „Šaty robia človeka“. Je skvelé mať svoj vlastný štýl, ale myslite na to, že celkový spôsob vašej seba prezentácie je na stretnutí aj vyjadrením rešpektu a serióznosti voči partnerovi.

Tip #2 Definujte si vaše networkingové zámery!

Dobre si premyslite, prečo sa chcete vrhnúť na networking a aké sú vaše očakávania. Nečakajte však  rýchle výsledky. Networking je beh na dlhé trate.

Najdôležitejšie je vybrať si správnu skupinu. Vyberte si takú skupinu, s ktorou sa viete identifikovať. To je najdôležitejšie pre dlhodobú spoluprácu. Nestačí vám len pragmatický dôvod,  stretávanie s ľuďmi z danej skupiny vám musí spôsobovať potešenie. Fungujúcich skupín je veľa, stačí si len vybrať.

Tip #3 Nájdite si networkingového guru!

Ak nemáte odvahu pustiť sa do nadväzovania nových kontaktov  sami, nájdite si networkingového guru. Každý z nás ma v okolí človeka, ktorý pozná všetkých a s ľahkosťou nadväzuje nové kontakty. Požiadajte ho, aby vám pomohol nadviazať prvé kontakty.

Tip #4 Aktívne sa zapájajte do podujatí!

A teraz dobrá správa pre začiatočníkov. Vedeli ste, že 80%  prvého dojmu toho, čo hovoríte  vôbec nesúvisí s obsahom? Teda je oveľa dôležitejšie ako sa tvárite, ako to čo poviete.

Vyberte si teda vhodné podujatie, ktoré vás zaujme. Na začiatok si dajte úlohu, že z tohto podujatia chcete odísť s piatimi vizitkami. Vaša práca nie je počas prezentácií, ale počas prestávky. Pokúste sa nadviazať rozhovor.

 Tip #5 Vaše kontakty nenechajte zaniknúť!

Získať vizitku je prvý krok. Získali ste ju počas krátkeho rozhovoru. Aby sa však z toho vyvinul reálny kontakt, je potrebné s ním pracovať. Ohláste sa vašim novým kontaktom, pripomeňte sa. Dohodnite si stretnutie. Nezabudnite, každá akcia vyvoláva reakciu!

Veľa šťastia!